FLAG.GIF (374 bytes)

ЛАСКАВО ПРОСИМО ДО НАЦІОНАЛЬНОЇ ДОПОВІДІ УКРАЇНИ ПРО СТАН НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА

GRID1.GIF (345 bytes)
home1.gif (831 bytes) Contents.gif (1475 bytes) indicat.gif (1475 bytes) about.gif (1320 bytes)

prev1.gif (1198 bytes)next1.gif (1228 bytes)

ЯДЕРНА ТА РАДІАЦІЙНА БЕЗПЕКА

Стан уранодобувної та переробної промисловості

Видобуток та переробка уранової руди в Україні здійснюється виробничим об'єднанням «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (СхівГЗК) на Інгульському, Смолинському та Новокостянтинівському рудниках. У 1996 р. об'єднанню передано після проведення геологорозвідувальних робіт для промислового освоєння Новокостянтинівський рудник. Переробка уранових руд з метою одержання оксиду урану здійснюється на гідрометалургійному заводі, що розташований в промисловій зоні м. Жовті Води Дніпропетровської області.

Характерним для видобутку та переробки урану є те, що майже усі відходи-відвали шахтних порід, скидання і викиди (рідкі, газоподібні) являють собою джерела радіоактивного забруднення навколишнього середовища. Для навколишнього середовища і населення основну небезпеку становлять великі за об'ємами хвостосховища та їхня активність. Розташовані на площі 542 га РАВ галузі, загальна кількість яких близько 65,5 млн. т, мають сумарну активність до 120000 Кі. Головними джерелами забруднення навколишнього середовища є такі процеси:

    есхаляція радону з поверхні хвостосховищ;

    перенесення з частками пилу радіонуклідів на значні відстані (до 650 м) від основного джерела;

    скиди забрудненої шахтної води та змив радіоактивних речовин поверхневими водами з забруднених майданчиків у природні води.

Персонал, який зайнятий у видобутку і переробці уранової руди, піддається одночасному впливу декількох радіаційно-небезпечних факторів (радону, дочірніх продуктів його розпаду, рудного пилу). За результатами проведеного аналізу звітів про стан радіаційної безпеки на СхідГЗК параметри, що вимірюються, за своїми кількісними показниками є в межах норм радіаційної безпеки і чинного законодавства. У 1998 р. не було зафіксовано перевищення гранично припустимої дози по дочірніх продуктах розпаду радону і перевищення припустимого річного надходження за сумарною альфа-активностю в організм персоналу рудників та гідрометалургійного заводу.

Водночас існуюча на комбінаті процедура радіаційного контролю не дозволяє, в силу своєї неповноти, одержати достовірні оцінки доз опромінення персоналу і населення. Одержати достовірну оцінку доз внутрішнього опромінення персоналу і населення відповідно до вимог НРБУ-97 неможливо без радикального перегляду існуючого на СхідГЗК «Регламенту радіаційного контролю».

Як показали цільові перевірки Головної державної екологічної інспекції, на СхідГЗК потрібне підвищення рівня безпеки при транспортуванні рудних матеріалів у зв'язку з існуючими порушеннями правил їхнього перевезення.

За даними Головної державної екологічної інспекції, на території колишніх ділянок видобутку урану методом підземного вилуговування ПВ-1 «Девладове» (Дніпропетровська область) і ПВ-2 «Братерське» (Миколаївська область) спостерігається значне хімічне та радіоактивне забруднення грунтів і підземних вод. Для виявлення реальних масштабів забруднення, прогнозних оцінок розвитку ситуації та розробки коригуючих заходів необхідні відповідні дослідження.

Розподіл порушень на АЕС України з 1992 по 1998 роки

Image "emergencies"

sea""
 

prev1.gif (1198 bytes)up1.gif (1148 bytes)next1.gif (1228 bytes)

 

logo.gif (3313 bytes) WWW сторінки були зроблені у Міністерстві охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України

phone: +380-044-2287343 fax: +380-044-2287343

e-mail: grid@mep.freenet.kiev.ua

unep.gif (2142 bytes)