FLAG.GIF (374 bytes)

ЛАСКАВО ПРОСИМО ДО НАЦІОНАЛЬНОЇ ДОПОВІДІ УКРАЇНИ ПРО СТАН НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА

GRID1.GIF (345 bytes)
home1.gif (831 bytes) Contents.gif (1475 bytes) indicat.gif (1475 bytes) about.gif (1320 bytes)

prev1.gif (1198 bytes)next1.gif (1228 bytes)

ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ У ГАЛУЗІ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА

Роботу органів Державної екологічної інспекції було спрямовано на удосконалення форм і методів здійснення державного контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища, подальше формування законодавчої та нормативної бази державного контролю. Затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 2.03.98 № 244 і набуло чинності нове «Положення про Державну екологічну інспекцію Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України», яким окреслено конкретне коло прав і повноважень Державної екологічної інспекції у сфері здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та державного нагляду за дотриманням вимог норм, правил і стандартів з радіаційної безпеки при поводженні з ДІВ.

На виконання вказаної постанови розроблено, погоджено і зареєстровано в Міністерстві юстиції положення про органи, що входять до складу Державної екологічної інспекції. У практику діяльності Держекоінспекції запроваджено «Методики визначення розмірів шкоди за забруднення та засмічення земельних ресурсів при порушенні природоохоронного законодавства», які дають можливість економічного впливу на порушників законодавства про охорону земельних ресурсів.

Протягом року органи Державної екологічної інспекції здійснили перевірки природоохоронної діяльності 76300 господарських об'єктів, провели комплексні перевірки підприємств, які включені до «Переліку екологічно небезпечних об'єктів України».

Результати здійснення заходів по державному контролю в галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів свідчать, що, незважаючи на спад виробництва і незначне зменшення загальних обсягів скиду забруднених зворотних вод (з 4233 млн. куб.м у 1997р. до 4228 млн. куб.м у 1998, тобто на 0,1%), кількість стічних вод, які скидаються у водні об'єкти України зовсім без очищення, практично не зменшується, а у 1998 р. навіть збільшилась порівняно з 1997 р. на 49,7 млн. куб. м (6,5%). Зростання обсягів скидів забруднених стічних вод зафіксоване у Вінницькій, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Рівненській, Харківській і Херсонській областях.

Основними забруднювачами водних ресурсів є каналізаційні господарства населених пунктів, очисні споруди та мережі яких перебувають у незадовільному технічному стані. Вони перевантажені, обладнання їх зношене і потребує капітального ремонту та реконструкції.

Нині 28 міст і 392 селища міського типу не мають централізованих систем каналізації, не вистачає потужності каналізаційних споруд, скорочується їх будівництво, введення в експлуатацію.

Держекоінспекція обмежує водоспоживання в цих областях, тимчасово забороняє або призупиняє будівництво господарських та соціально-побутових об'єктів у населених пунктах, де тривалий час не будуються очисні споруди.

В останні роки в Україні намітилася тенденція до зниження викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря, що пояснюється спадом виробництва. У 1998 р. викиди забруднювальних речовин від стаціонарних джерел зменшилися порівняно з 1997 р. на 467 тис. т, або на 10,3%.

Значно забруднює атмосферне повітря автотранспорт. З метою контролю за викидами автотранспорту у травні та вересні-жовтні 1998 р. в Україні було проведено операцію «Чисте повітря». В організації операції брали участь представники Мінекобезпеки, Державтоінспекції МВС, громадських організацій. Було перевірено понад 11 тис. автогосподарств різних форм власності, станцій технічного обслуговування автомобілів та ін. Перевірено вміст забруднювальних речовин у відпрацьованих газах понад 300 тис. автомобілів. За порушення вимог природоохоронного законодавства та державних стандартів до адміністративної відповідальності притягнуто 2953 посадових осіб і приватних власників транспортних засобів, призупинено експлуатацію 28 446 автомобілів.

Аналіз результатів операції свідчить, що кількість транспортних засобів, у яких вміст шкідливих речовин у відпрацьованих газах не відповідає вимогам стандартів, в цілому по Україні протягом останніх років не змінюється і становить близько 14%.

Спільно з Держкомгеології та Держнаглядохоронпраці здійснювалися перевірки виконання вимог, визначених у ліцензіях на розвідку та розробку родовищ корисних копалин. Було проведено 2963 перевірки підприємств, які використовують тверді корисні копалини та 5974 перевірки користувачів підземних вод. Виявлено численні порушення вимог чинного законодавства, а саме: відсутність ліцензій на право розробки родовищ, проектів, гірничих і земельних відводів, дозволів на спеціальне водокористування, технічних паспортів свердловин. За порушення, пов'язані із використанням надр, органи Держекоінспекції видали 8900 приписів про усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, до адміністративної відповідальності притягнуто 2600 посадових осіб, на яких накладено штрафів на загальну суму 144,9 тис. грн. Пред'явлено 435 позовів на відшкодування заподіяних державі збитків на суму 2,3 млн. грн. Призупинено діяльність 132 підприємств, на розгляд до органів прокуратури передано 84 справи.

Державна екологічна інспекція активно контролює виконання закону України «Про відходи».

З метою виявлення місць стихійного (несанкціонованого) складування побутових відходів щорічно проводяться спеціальні рейди із залученням спеціалістів СЕС МОЗ. У 1998 р. у ході проведення таких заходів було виявлено 5515 несанкціонованих та 1892 безхазяйних звалищ сміття. Найбільше звалищ було виявлено в Харківській (2020), Донецькій (920) і Дніпропетровській (410) областях. В результаті було ліквідовано 2540 сміттєзвалищ, притягнуто до адміністративної відповідальності 2338 посадових осіб та громадян. Сума накладених штрафів становила 90,3 тис. грн.

Загалом у 1998 р. було перевірено 10,4 тис. підприємств щодо дотримання вимог Закону України «Про відходи». За виявлені порушення до адміністративної відповідальності було притягнуто 3764 посадових осіб і громадян, на них накладено штрафів на суму 259,6 тис. грн. За виявлені порушення призупинено діяльність 63 господарських об'єктів, 34 справи передано на розгляд до органів прокуратури.

Посилено контроль за виконанням вимог законодавства про охорону довкілля і використання природних ресурсів на об'єктах Міністерства оборони. Було перевірено 486 об'єктів. В результаті виявлено 935 порушень норм природоохоронного законодавства.

Найбільші екологічні проблеми продовжують існувати у Військово-Повітряних Силах, де забруднено багато грунтів і підземних вод нафтопродуктами.

Високий рівень забруднення об'єктів довкілля нафтопродуктами виявлено також у севастопольських бухтах. Майже всі кораблі ВМС України не мають природоохоронного обладнання. За порушення, пов'язані із забрудненням вод Чорного моря частинами ВМС України в 1998 р., органами Держекоінспекції були пред'явлені позови на суму 293,4 тис. грн. Незадовільно виконуються законодавчі акти про охорону довкілля також частинами Чорноморського флоту Російської Федерації.

За результатами перевірок об'єктів Міністерства оборони до адміністративної відповідальності було притягнуто 185 посадових осіб. Загальна сума штрафів становила 6,9 тис. грн., 53 справи передано до органів прокуратури, пред'явлено 59 позовів на суму 1980,2 тис. грн. на відшкодування заподіяних державі збитків.

На виконання Комплексної програми розбудови державного кордону України, затвердженої Указом Президента України від 16.ХІІ.93р. № 596/93, і відповідних рішень Уряду органи Держекоінспекції з 1995 р. здійснюють екологічний контроль вантажів і транспортних засобів у 119 пунктах пропуску через державний кордон України.

У 1998 р. у пунктах пропуску здійснено екологічний контроль понад 153 млн. т вантажів та 1,38 млн. одиниць транспортних засобів, які перетинали державний кордон України. При цьому було 1598 випадків затримки вантажів через порушення вимог чинного природоохоронного законодавства. Близько 900 т вантажів повернуто вантажовідправникам. Основні порушення норм екологічної безпеки виявлені при транспортуванні відходів, металобрухту, небезпечних хімічних та руйнуючих озон речовин, а також вантажів, що мали рівень радіаційного випромінювання вище допустимого. З метою посилення контролю у зоні діяльності внутрішніх митниць було створено 43 пости екологічного контролю.

Проводиться контроль за охороною, використанням і відтворенням об'єктів рослинного і тваринного світу та рибних запасів. У ході перевірок лісогосподарських підприємств виявлено 5755 порушень природоохоронного законодавства, на порушників накладено штрафів на суму 240,5 тис. грн., 70 справ передано слідчим органам, по 59 з них порушників притягнуто до кримінальної відповідальності.

Особливе занепокоєння викликає стан рослинних ресурсів у Луганській, Кіровоградській і Черкаській областях та західному регіоні України. Найбільші збитки були заподіяні державі внаслідок пошкодження або знищення об'єктів рослинного світу у Львівській та Чернігівській областях, де за порушення вимог законодавства про охорону лісів пред'явлено позовів на загальну суму 460,7 тис. грн, самовільною вирубкою дерев заподіяно збитків на суму 110 тис. грн. У Донецькій області внаслідок пошкодження дерев і чагарників заподіяно збитків на суму 25,1 тис.грн.

Відповідно до вимог ст.ст. 52 і 54 Закону України «Про тваринний світ» та з метою забезпечення охорони і відтворення рибних ресурсів щорічно організовується та проводиться у період дії весняно-літньої заборони лову риби операція «Нерест».

Спільно з облдержадміністраціями, органами рибоохорони Держкомрибгоспу, МВС, УТМР, рибодобувними та громадськими організаціями у цей період було вжито заходи по забезпеченню охорони рибних ресурсів. Значна увага приділяється Азово-Чорноморському басейну, де виловлюються осетрові. Щорічно в цьому регіоні органи Мінекобезпеки проводять спільні рейдові перевірки з метою посилення державного контролю в галузі охорони і використання рибних ресурсів та попередження випадків браконьєрства.

Органи Державної екологічної інспекції здійснили 552 перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства та встановленого режиму на 356 територіях та об'єктах природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. У ході перевірок виявлено численні порушення вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд» і інших законодавчих актів і нормативно-правових документів, що регламентують охорону, збереження і використання заповідних територій і об'єктів.

Зафіксовано випадки несанкціонованого заїзду автотранспорту на заповідну територію, самовільного сінокосіння і випасання худоби, влаштування сміттєзвалищ, забруднення і засмічення заповідної території побутовим сміттям, порушення правил пожежної безпеки, пошкодження трав'яного покриву та ін. За виявлені порушення на заповідних територіях керівникам природоохоронних установ, підприємств і організацій, у віданні яких перебувають вказані території та об'єкти, видано 483 приписи для вжиття в установлені терміни відповідних заходів з їх усунення.

До адміністративної відповідальності притягнуто 260 посадових осіб і громадян, на яких накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафів на суму 16,2 тис. грн.

Пред'явлено позовів на відшкодування заподіяної заповідним територіям шкоди на суму 731,7 тис.грн.

Органи Держекоінспекції призначили 2500 громадських інспекторів з охорони навколишнього природного середовища. Громадські інспектори призначаються в за рекомендаціями райрад Українського товариства охорони природи, громадських екологічних організацій «Зелений світ», «Зелений рух», держлісгоспів, держрибінспекції, управлінь внутрішніх справ, спілки мисливців та рибалок, сільських рад, міських держадміністрацій, промислових підприємств.

sea""
 

prev1.gif (1198 bytes)up1.gif (1148 bytes)next1.gif (1228 bytes)

 

logo.gif (3313 bytes) WWW сторінки були зроблені у Міністерстві охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України

phone: +380-044-2287343 fax: +380-044-2287343

e-mail: grid@mep.freenet.kiev.ua

unep.gif (2142 bytes)