9.Виконання загальнодержавних та національних екологічних програм

 Проведення природоохоронної роботи неможливе без комплексного планування всіх заходів, адже в навколишньому середовищі все надзвичайно взаємозв’язано. Одним із способів оптимального ведення природоохоронних робіт є розробка і впровадження природоохоронних програм на державному, нацональному, регіональному та місцевому рівнях.

На даний час в області здійснюється ряд таких природоохоронних програм: від регіональних до загальнодержавних — Національної програми  екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води, Загальнодержавної програми формування національної екологічної мережі України, “Програми використання відходів виробництва і споживання на період до 2005 р.”, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.1997 р. №668.; “Програми захисту населення Рівненської області від впливу іонізуючих випромінювань на 2000-2004 роки“, затвердженої розпорядженням голови облдержадміністрації від 24.04.2000 р. №220; “Обласної програми збереження водності малих річок, охорони їх від забруднення та засмічення і використання екологічно чистих підземних вод виключно для питного водопостачання”, затвердженої рішенням сесії обласної Ради №255 від 17.05.2001 р.

По всіх цих програмах в області розроблені конкретні заходи, визначені вілповідальні виконавці, джерела фінансування, хоча в наш скрутний економічно час не завжди  слідує виконання цих заходів в зв’язку з недостачею коштів.

Коротка інформація про стан виконання Національної програми екологічного оздоровлення басейну Дніпра та полпшення якості питної води представлена нижче.

За 2001 р. на виконання заходів, передбачених Програмою, в тому числі на будівництво  природоохоронних об’єктів, освоєно 29.3 млн. грн.

          Комплекс робіт виконувався за наступними напрямками:

Охорона і раціональне використання поверхневих і підземних вод.

1.Упорядкування існуючого водовідведення на об’єктах житлово-комунального господарства:

Здійснювався постійний контроль за станом комунальних обєктів водопровідно-каналізаційного господарства в міських населених пунктах області. При цьому найбільш актуальними залишаються питання ремонту, реконструкції та взагалі підтримки очисних споруд і каналізаційних мереж в робочому стані, на що необхідно щорічно передбачати кошти із місцевих бюджетів населених пунктів. Реально більшість ремонтів здійснюються за рахунок природоохоронних фондів, фінансування з яких обмежене і недостатнє, але в умовах гострого дефіциту коштів важливе.

- Так за рахунок природоохоронних фондів здійснювався частковий ремонт очисних споруд м.Сарни, м.Дубно, м.Корець, м.Острог, м.Дубровиця, м.Костопіль, м.Березне, смт.Зарічне, Радивилів, Млинів, Володимирець, Рокитне.

Продовжуються заплановані роботи з реконструкції очисних споруд м.Березне за схемою, запропонованою науково-виробничою фірмою “Аква-У” та в смт.Рокитне, на що виділялись кошти відповідно 190 тис. грн. з державного фонду охорони навколишнього природного середовища та 180 тис. грн. з державного бюджету;

Через відсутність фінансування не введена в дію артсвердловина управління меліоративних систем в м.Сарни, не проведений ремонт обладнання каналізаційних насосних станцій в смт.Клесів, що потребує значних капіталовкладень, не вирішене питання водопостачання с.Пугач, в яке вода жителям завозиться в цистернах Клесівським щебзаводом Львівської залізниці, не закінчений ремонт на очисних спорудах смт.Смига, в результаті чого спостерігається винос зважених речовин у меліоративний канал, не функціонує біологічна очистка на очисних спорудах с.Верба та ряд інших недоліків на очисних спорудах області.

2. Упорядкування існуючого водовідведення на господарських об’єктах:

Продовжувалося будівництво системи зворотнього водопостачання 4-го енергоблоку на ВП Рівненській АЕС, а саме споруд по обробці додаткової води потужністю 80-100 м3/год, на що у 2001 р. освоєно 10590 тис. грн., 9188 тис. грн. з яких витрачено на будівельно-монтажні роботи. В 2001 р. розпочато будівництво очисних споруд турбази КОК Біле озеро”, на що освоєно 124 тис. грн., в тому числі на виконання будівельно-монтажних робіт - 112 тис. грн.

Районним природоохоронним фондом Рівненського району виділено 5 тис. грн. на проведення ремонтних робіт очисних споруд санаторію “Червона калина”.

3. Упорядкування існуючого водовідведення на урбанізованих територіях:

Продовжувалося будівництво очисних споруд дощової каналізації м.Кузнецовськ проектною потужністю 0,32 м3/с за рахунок власних коштів ВП “Рівненська АЕС” обємом капіталовкладень з початку року 139 тис. грн. (БМР - 126 тис. грн.).

У 2001 році завершено будівництво водопроводу в с.Корнин.

Завершені роботи з будівництва каналізаційних мереж та каналізаційно-насосної станції по вул.Ботанічній в м.Рівне. Роботи виконувались за рахунок коштів міського бюджету. У 2001 р. було освоєно 220,4 тис. грн., в т. ч. виконано будівельно-монтажних робіт на суму 201,6 тис. грн.

Також з метою покращення водно-аераційного режиму та благоустрою території в районі струмка по вул.Дворецькій м.Рівне продовжувались роботи щодо пониження рівня грунтових вод.

НППП «Рівнекомунпроект» виготовлено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію самоплинного каналізайційного колектора, яку планується збудувати в м.Дубно. Згідно кошторису вартість першого пускового комплексу  становить 1,5 млн. грн. Дубенська міська рада та підприємство «Дубноводоканал» вишукує кошти на реалізацію даного проекту.

Еколого-безпечне використаня водних ресурсів:

Управлінням житлово-комунального господарства розпочата робота з видачі ліцензій господарської діяльності в галузі центрального водопостачання та водовідведення в області суб’єктами господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності. Проведена повторна інвентаризація заборів води (свердловин) всіма комунальними підприємствами в містах та райцентрах області.

Підприємством «Рівнеоблводоканал» ведеться постійна робота з недопущення використання на виробничі потреби води питної якості, особливо на підприємствах, що мають власні свердловини.

На підприємстві налагоджена система обліку забраної питної води: встановлені прилади обліку на виході із ВНС “Горбаків”, ВНС “Бабин”, ВНС “1,2”, ВНС “Новий двір”, ВНС “Боярка”. Наявна кількість лічильників та їх розташування дає змогу визначати обсяги забраної води, подачу кожної водонасосної станції та сумарну подачу її на місто. На підприємстві продовжується комп’ютеризація виробництва, в тому числі диспетчерської служби для контролю за раціональним розподілом та використанням питної води.

· З метою удосконалення обліку спожитої води проводиться поетапне оснащення житлового фонду засобами обліку та регулювання споживання води в містах області. В м.Рівне на даний час обліковується 15219 лічильників на холодну воду в державному секторі і 1557 лічильників — в приватному, з них  в 2001 р. встановлено в державному секторі 8639 лічильників, а в приватному – 709.

Покращення якості питної води:

У 2001 р. населення міських населених пунктів області було забезпечене питною водою, яка відповідає вимогам держстандарту. За даними обласної СЕС лише у райцентрах Володимирець та Березне були відмічені перевищення середньообласних показників невідповідності нормативам якості питної води за мікробіологічними показниками та вмісту заліза.

Протягом 2001 р. проведено промивку і дезінфікацію водопровідних мереж та чистку свердловин на території всіх сільських рад Демидівського району.

Для покращення водопостачання смт.Клесів Сарненського району пробурено дві артсвердловини на південному водозаборі. Селищною радою виділено 20 тис. грн. для придбання на них обладнання.

Для водопостачання житлового мікрорайону цукрового заводу в м.Дубно виготовлено проектно-кошторисну документацію на влаштування водогону. Вартість будівництва згідно кошторису становитиме 348,0 тис. грн.

Для відродження та підтримання сприятливого гідрологічного стану річок та захисту населених пунктів від затоплення повеневими водами:

Станом на 01.01.2002 р. фактично створено захисних лісонасаджень на ерозійно небезпечних землях (яри, балки, піски, береги річок і водойм) на площі 1919 га, в т. ч. у водоохоронних зонах річок і водойм – 95,4 га. Площа малопродуктивних і еродованих земель, на яких проведено консервацію шляхом залуження ріллі, становить 20100 га, шляхом заліснення – 400 га. Рекультивовано 1759 га порушених земель. Середньорічні обсяги з безполицевого обробітку грунту становлять 18,2 тис. га., щілювання ріллі – 10,3 тис. га.

 В 2001 р. продовжувалися роботи по захисту населених пунктів від затоплення, а саме:

- с.Собищиці і сільгоспугідь КСП “Діброва” Володимирецького району від затоплення повеневими водами р.Стир;

- с.Колки Дубровицького району від затоплення повеневими водами р.Случ;

- с.Хміль Рокитнівського району від затоплення повеневими водами р.Ствига;

-с.Вовчиці Зарічненського району від затоплення  повеневими водами р.Стир;

-с.Антонівка Володимирецького р-ну від підтоплення талими та дощовими водами;

-АТВТ «ПМК-66» виконані роботи по захисту м.Сарни від затоплення повеневими водами р.Случ на суму 108 тис. грн.

Крім того на  будівництво ставка-накопичувача, який знаходиться на території Вельбівненської сільської ради Острозького району освоєно 18 тис. грн.

Введено в експлуатацію два нових об’єкти, а саме:

- в с.Вовчиці Зарічненського району в 2-му кварталі побудовано і введено в дію захисні дамби довжиною 2,7 км, 4-и гідротехнічні споруди, насосну станцію. Введення в дію даного об’єкту дасть змогу захистити 340 га сільгоспугідь, 34 га присадибних ділянок, 34 будинки (освоєно 360 тис.грн.);

- в с.Колки Дубровицького району в 3-му кварталі побудовано і введено в дію захисні дамби довжиною 2 км, 4-и гідротехнічні споруди, введення в дію яких дасть змогу захистити 118 га сільгоспугідь, 21 га присадибних ділянок, 21 будинок (освоєно 209 тис.грн.).

Що ж до Загалнодержавної програми формування національної екологічної мережі України, то конретні заходи на даний час в області не визначалсиь, хоча управління і науковці активно працюють в цьому напрямку, приділяючи посилену увагу створенню нових обєктів природно-заповідного фонду області. Спеціалістами ж управління вносилися пропозиції щодо плану заходів програми на 2001-2005 рр., і , незалежно, чи ввійшли вони на загальнодержавному рівні чи ні в загальнодержавні заходи , управління послідовно втілює них в життя. Найнагальніший комплекс заходів з розвитку екологічної мережі в Рівненській обл. представлений в табл. 9.1.

Табл. 9.1 Комплексний план заходів з розвитку екологічної мережі в Рівненській обл.