|
ДодаткиІнтегровані показники сталого розвитку, узгоджені з вимогами ОЕСРНаціональні Плани Дій щодо охорони природи, основні положення яких спільні для всіх країн (такий План Дій для країн Центральної та Східної Європи був схвалений на Конференції «Навколишнє середовище для Європи» у 1993 р. у Люцерні, Швейцарія), містять головні принципи для визначення найбільш пріоритетних екологічних проблем, а також основу для їх ефективного вирішення. Складовою частиною роботи по створенню Національного Плану дій є розробка інтегрованих показників стану навколишнього природного середовища (сталого розвитку), яка була б безпосередньо пов`язана з чинною системою статистичної звітності. Система показників охорони навколишнього середовища, яка діє в Україні, грунтується на розробленій у 70-ті роки системі статистичної звітності, що стосується навколишнього середовища. Головним завданням цієї галузі статистики стало забезпечення органів управління та планування інформацією, яка була необхідна для визначення стратегії та тактики природокористування і охорони навколишнього середовища в країні, заходів з регулювання впливу господарської діяльності на довкілля. Створена форма статистичної звітності забезпечила збір даних про найбільш гострі проблеми, пов`язані з антропогенним впливом на окремі складові навколишнього середовища і поклала основу для побудови системи показників, яка мала виражений поелементний характер і складалася з таких розділів:
В більшості розділів можна виділити шість груп показників:
Характер показників стану навколишнього природного середовища за ресурсами не відповідає сучасним вимогам формування системи сталого розвитку України, що грунтується на принципах міжнародної Конференції ООН з питань навколишнього середовища і розвитку. Актуальним стає впровадження інтегрованих показників сталого розвитку, що дало б можливість узгоджено розглянути проблеми стану середовища існування і соціально-економічного поступу держави. Міжнародне співтовариство на даному етапі розглядає показники стану навколишнього середовища як комплексний інструментарій для виміру та репрезентації еколого-економічних тенденцій у країні. Виходячи з цих позицій, можна виділити три основні типи показників:
Останній тип показників пов`язаний з впровадженням конкретних заходів при виробленні екологічної політики. У ряді класифікаційних підходів головна увага акцентується на показниках антропогенного впливу на навколишнє середовище та показниках реагування навколишнього природного середовища на певний вплив. З цієї точки зору приводяться інтегровані показники (індикатори) сталого розвитку в Україні . При порівнянні їх з міжнародною системою показників бази даних світових ресурсів (World Resources Database Index) можна зробити висновок, що остання система більш орієнтована на показники реагування навколишнього середовища на антропогенний вплив (особливо це ілюструється розділом показників «Збереження біорізноманіття»), а також на показники реакції економічної системи на природоохоронні витрати, що є необхідною складовою при розробці політики сталого розвитку. Отже, чинна в Україні система статистичної звітності в галузі охорони навколишнього середовища не орієнтована на оцінку реакції екосистем на техногенний вплив і критичні параметри впливу для конкретних екосистем та груп населення, а відображає натуральні об`єми забруднювальних речовин і вартісні показники дотримання підприємством чи місцевим органом влади природоохоронного законодавства та планових параметрів проведення природоохоронних заходів. З точки зору економічних показників система статистичної звітності в Україні в галузі охорони навколишнього середовища оперує, в основному, опосередкованими показниками стану навколишнього середовища (наприклад, капітальні вкладення в заходи по охороні навколишнього середовища), тоді як, виходячи з міжнародних вимог, необхідно впроваджувати інтегральні показники прямої дії, що відображали б еколого-економічні процеси на національному рівні (наприклад, питома вага вартості продуктів та послуг природоохоронного призначення в загальній вартості валового внутрішнього продукту, %).
|