Issue Home
Issue indicators in this report
global indicators
ISSUE links
The City home page

 Стан водного середовища та якість питної води. Сучасний стан 

Загальна інформація        Вплив         Сучасний стан       Заходи

 

У останнє десятиріччя проблеми водопостачання і водовідведення у Києві набули особливої гостроти в зв"язку з різким погіршенням якості води у водних об'єктах. Головне джерело водозабезпечення міста - Дніпро знаходиться під надзвичайним радіоактивним впливом Курської (Сейм), Смоленської (Десна), Рівненської (Стир), Хмельницької (Горинь) і Чорнобильської (Прип"ять) атомних станцій, розміщених в його основній зоні формування стоку. Катастрофічними для водозбірної площі Дніпра стали наслідки аварії на ЧАЕС. Радіоекологічна ситуація в київських водоймах на сьогодні формується за рахунок довгоживучих радіонуклідів стронцію-90 (період напіврозпаду Т1/2=28.6 років) та цезію-137 (Т1/2=30 років). Радіоактивне забруднення компонентів Дніпра в межах Києва на сьогоднішній день на порядок перевищує відповідні доаварійні значення.

Значні масштаби придбало хімічне і бактеріологічне забруднення поверхневих вод. За показниками забруднення пестицидами, органічними сполуками, фенолами і нафтопродуктами нормам господарсько-питного водопостачання не відповідає більшість річкових вод.

Водним кодексом України передбачено віднесення земель прибережних захисних смуг до категорії земель водного фонду, з встановленням відповідного водоохоронного статусу і особливого, регламентованого користування. Але і досі землі прибережних захисних смуг не відведені. У багатьох районах вони відводяться під різні забудови, і передусім під дачне будівництво. Наприклад, Київською міськрадою під нього відведені ділянки прибережної смуги на лівому березі Дніпра, і Київською обласною радою на правому (від пансіонату  "Жовтень" до Українки). Прибережні смуги малих рік Совка, Нивка, Либідь і ін. є звалищами сміття. Тут засипають русла рік і будують приватні гаражі.

Оскільки майже всі водотоки і внутрішні водойми міста не мають прибережних водоохоронних смуг, наявність яких вимагається діючими державними нормативами, дно водойм дуже замулене.  Донні відклади фактично є неорганізованими звалищами шкідливих речовин. Русла та береги річок і водойм міста захаращені гіллям, відпрацьованими автомобільними шинами, побутовими відходами.

Проблема створення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водойм міста набуває зараз особливої актуальності в зв'язку із загальним погіршенням стану цих водойм і обмеженістю коштів на їх утримання. Так, особливо в несприятливому стані перебувають каскад Совських ставків, озера житлового масиву Оболонь, система Горіховатських ставків у Голосієві, ставки селища Шевченкове та ін.

За даними державного комунального підприємства з охорони, утримання і експлуатації внутрішніх водоймищ Києва (ГКП) "Плесо", з 400 внутрішніх водойм і водотоків столиці землеоблаштовані лише на  49 %. На деяких водоймищах міста склалися аварійні ситуації зокрема, на ставку річки Горенки (Водиця) зруйнована гребля з пропускним пристроєм; річка Дарниця переповнена стічними водами і відходами підприємств, що призвело до підйому рівня грунтових вод в районі Старої Дарниці; озера Вирлиця (Харківський район) схеми 6.3 6.4 6.2 і Алмазне (Ватутінський район) знаходяться під впливом інженерних комунікацій. Вимагає вирішення проблема водозниження Лівобережжя Києва.

Зарегулювання стоку Дніпра спричинило різке сповільнення течії, погіршення умов перемішування стічних вод з річковими і їх самоочистки, а також порушення санітарних умов водокористування.

Сьогодні міські водойми і водотоки перетворені в водні об"єкти переважно зливового живлення, тому якість їх вод в значній мірі залежить від якісного складу поверхневого стоку, який достатньо не досліджений, мінливий і, при відсутності очистки, може призвести до непередбачених санітарно-епідемічних ситуацій.

Поверхневий стік з території міста відводиться мережею колекторів зливової каналізації. Технічна експлуатація очисних споруд на них не забезпечує достатню якість очистки зливових вод, в наслідок чого значний об"єм лінійного і поверхневого стоку містить малоочищені або неочищені скиди промислових і комунальних підприємств, змив з площ і вулиць міста. Це призводить до незадовільного санітарного стану водних об"єктів м. Києва. Деякі з водойм по суті перетворилися в колектори стічних вод. Типовим прикладом є р. Либідь, що протікає по території семи районів Києва - Шевченківського, Жовтневого, Радянського, Залізничного, Московського, Печерського та Харківського районів. На її берегах розташовано понад 350 великих і малих підприємств та господарських об'єктів і тільки 37 з них мають водоочисні споруди (тобто менше 11%). У стічних водах, які потрапляють у р. Либідь з промислових майданчиків без очищення, вміст забруднюючих речовин нерідко в 30-40 разів перевищує гранично допустимі концентрації. 75 % її меженного стоку складають промислові та зливові стоки. Значна їх кількість стікає потім у Дніпро

Серед найбільш забруднених водойм в місті вже довгий час поряд з р. Либідь виділяються р. Нивка (вміст таких забруднювачів як БСК, ХСК, нафтопродукти становить відповідно 3.5, 3.6, 24 ГДК), а також струмок Сирецький, озеро Опечінь.(схеми  6.2  6.3   6.4 )

Як свідчать результати аналізів стану Канівського водосховища ( р. Дніпро) в районі міста вода зазнає значного забруднення. Чітко це простежується на створах в районі впадання річки Либідь та розсіючого водовипуску Бортницької станції аерації. Вжиття заходів щодо зменшення такого забруднення особливо актуальне тому, що річка Дніпро є джерелом водопостачання близько 30 млн. жителів України.

Необгрунтоване і нерегульоване порушення водообміну на території Києва призводить до розвитку негативних геологічних і інших природно-техногенних процесів. Так, з недооцінкою властивостей намивних супіщаних грунтів пов'язаний катастрофічний сель 13 березня 1961 р., коли після прориву греблі по тальвегу Бабиного Яру на Поділ ринула грязьова маса об'ємом понад 700 тис. м3. У липні 1997 р. активізувався зсув на вулиці Кудрявській.

За оцінками фахівців , загальна площа зсувів в зоні міста досягає 4 тис. га, з яких біля 40 % мають техногенний генезис. За післявоєнний період тут спостерігалося понад 300 зсувів, причому із 120 найбільших тільки 25 % можна вважати стабілізованими.

Не менш гострими екологічними проблемами міста є очистка від твердих побутових відходів і їх утилізація. На київському (сьогодні закритої) міському звалищі [Пирогів) накопичено 45 млн. м3 побутових відходів, що призвело до її аварійного стану. Тверда товща звалища становить лише 17 м, а нижче залягає драглиста рухома маса (так званий "фільтрат"), горизонт якої на 15 м вище рівня захисних споруд. Фільтрат, в якому виявлені високі концентрації 33 видів солей важких металів спричинює до інтенсивного зростання забруднення підземних вод.

 
 
 

 


 

   Інша інформація відносно проблем забруднення довкілля у розділах :

   Стан водного середовища та якість питної води   Якість повітря Зелені территорії  Відходи    Забруднення грунтів          Радіаційна безпека    Хімічна безпека      Біорізноманіття    Охорона здоров"я


 

Web site maintained by the Ministry of Environmental Protection and Nuclear Safety of Ukraine    State Environmental Monitoring department

 with help and support of UNEP-GRID Arendal
Page editor: Webmaster. Last update: 15/02/99.