Issue Home
Issue indicators in this report
global indicators
ISSUE links
The City home page

Стан водного середовища та якість питної води. Вплив 

 
Загальна інформація        Вплив         Сучасний стан       Заходи

 

Використання водних об"єктів м.Києва досить різноманітне - для рекреації і риборозведення, декоративне і т.д. Крім того, води річок Дніпро та Десна, а також артезіанська вода використовуються для водопостачання на господарські, побутові та промислові потреби міста.

Однією з головних особливостей і наслідком соціально-економічного розвитку Києва є залучення величезної маси води для задоволення побутових і господарських потреб населення.Причиною цього є безпрецедентне збільшення міського населення. Якщо в 1900 р. у Києві проживали 260 тис., чол., в 1940 р. 930 тис., в 1960 р. 1174 тис., то в 1980 р. 2232 тис., а в 1998 р. 2700 тис. чол. У 1913 р. Для водозабезпечення потреб міста побудована водопровідна мережа довжиною 185 км і пропускною спроможністю біля 2,5 тис. відер (або біля 31 м3 на добу), а в 1995 р. відповідні показники становили 3,3 тис. км і понад 1 млн. м3 на добу.

В середньому за останні роки забір прісної води питної якості в місті становить біля 1100 млн.м3, в тому числі для виробничих потреб біля 55%, для господарсько-питних - більше 40%. ( Таблиці Показників)4.1  4.2  4.3    4.4

Водні ресурси Києва оцінюються середньорічним стоком Дніпра, який складає біля 44 км3, а в маловоді роки зменшується до 27 км3. Частка стоку малих рік дуже незначна і в структурі водозабезпечення не перевищує 2 % міських потреб.

Основними джерелами водопостачання для Києва є річкові води Дніпра (59%) і Десна (30 %), а також підземні води (І %). Оцінені запаси підземних вод становлять 300 млн. м3. За станом на 01.01.1996 року на балансі підприємства по експлуатації артезіанських свердловин ДКО "Київводоканал" знаходиться 369 свердловин з загальною потужністю 418 тис.м3 на добу. Крім того, використання підземних вод здійснюється за рахунок 298 відомчих артезіанських свердловин, загальною потужністю 174 тис.м3 на добу.

Питоме водоспоживання в місті на 1 чоловіка складає більше 440 л на добу. Це досить високий показник, який перевищує середнє значення по Україні приблизно на 100 л. Сьогодні водозабір у Києві становить стільки, скільки в Волинської, Закарпатської, Рівненської, Сумській, Тернопільській і Чернівецькій областях разом.

 У структурі загальних потреб Києва у воді майже однакові частки припадають на господарсько-побутовий і промисловий сектори. У об'ємі водозабору комунальними підприємствами 15 % складають втрати води при транспортуванні, 66 % господарсько-питне забезпечення населення, 6 % власні виробничі потреби, а 13 % передаються для використання промисловим об'єктам, установам і організаціям. У промисловому секторі основна частка (95 %) водокористування припадає на 36 підприємств, в тому числі майже 85% загальних промислових потреб у воді на ТЕЦ-5. 117 промислових об'єктів мають власні водозабори. Разом з тим майже всі підприємства і організації отримують воду з комунального водопроводу.

Потрібно зазначити, що водокористування у Києві відрізняється істотною територіальною диференціацією: 62 % всіх потреб міста у воді зосереджені на лівобережній частині, що займає біля 35 % його території. Тільки в Харківському районі, де знаходиться ТЕЦ-5, частка водокористування складає понад 46 % від його загальноміського об"єму (див. табл. 4.7 ).

Скид відпрацьованих вод у водні об'єкти здійснюють 28 підприємств. 7 водокористувачів м. Києва скидають промислові стоки безпосередньо в р. Дніпро та інші водойми, а це майже 95 % загального об"єму стічних вод. Інші підприємства скидають забруднену воду до міської каналізації (як з попередньою очисткою, так і без неї), після чого вона потрапляє на очисні споруди Бортницької станції аерації.

Загальні показники скидів у природні об"єкти показує наступна таблиця:

Скид забруднених стічних вод у природні поверхневі водні об'єкти у 1997 році (млн.м3)

 

 

Всього скинуто забруднених стічних вод

у тому числі:

Частка забруднених стічних вод у загальному водовідведенні, %

 

Без очищення

Недостатньо очищених

 

Київ

534

37

496

62

Поряд з промисловими та комунальними скидами одним з головних джерел забруднення регіонального басейну р. Дніпро є зливові стоки. Поверхневі стічні води з території міста відводяться мережею колекторів зливової каналізації через 41 випуск в р. Дніпро, при цьому лише на 5 з них збудовані очисні споруди.

В результаті скидів в водойми потрапляють такі забруднюючі речовини, як азот амонійний, сульфати, мідь, фосфор, хлориди, ртуть, цинк, кадмій, тощо. Крім того, в воду потрапляють дуже небезпечні біологічні речовини, солі важких металів, нафтопродукти, феноли, СПАР, пестициди, нітрати.

У 1995 р. у водні об'єкти скинуто 31 т нафтопродуктів, 37 тис. т сульфатів, 38 тис. т хлоридів, 4,6 тис. т нітратів, 39 т синтетичних активних речовин, 205 т заліза, 6,2 т міді, 27 т цинку, 10 т хрому6+, 2 кг ртуті, 8 т алюмінію, 18 тис. т зважених речовин. В 1997р. було скинуто разом з стічними водами близько 418.5 тис. т забруднюючих речовин (сухий залишок, який не лімітується, в цій сумі дорівнює 227.3 тис. т).

У останні роки зберігається стійка тенденція до зменшення попиту на воду з боку промислових підприємств, пов"язана з небаченою економічною кризою. За 1991 1995 рр. виробництво промислової продукції у Києві скоротилось на 40 %. Аналогічні зміни відбуваються і в динаміці водокористування. Однак, незважаючи на значне скорочення обсягів виробництва, підприємства збільшили скиди забруднюючих речовин. Хоч потужність очисних споруд в 1,2 рази перевищує об'єм стічних вод, що потребують очистки, у водні об'єкти скидається 545 млн.м3 забруднених стоків, що в 2,5 рази більше, ніж в 1990 р. У місті майже відсутні очисні споруди на зливовій системі каналізації. Внаслідок старіння і зносу водозабезпечувального, каналізаційного і очисного обладнання, а також скорочення об'ємів фінансування водоохоронних і водозберігаючих заходів зростає небезпека масових технологічних аварій, що почастішали у Києві за останні роки. З промисловими стічними водами на комунальні очисні споруди, не розраховані на очистку промислових стоків, понад нормативів надходять дуже небезпечні забруднюючі речовини.

 

 


 

   Інша інформація відносно проблем забруднення довкілля у розділах :

   Стан водного середовища та якість питної води   Якість повітря Зелені территорії  Відходи   Забруднення грунтів            Радіаційна безпека   Хімічна безпека      Біорізноманіття      Охорона здоров"я



Web site maintained by the Ministry of Environmental Protection and Nuclear Safety of Ukraine    State Environmental Monitoring department

 with help and support of UNEP-GRID Arendal
Page editor: Webmaster. Last update: 15/02/99.