Issue Home
Issue indicators in this report
global indicators
ISSUE links
The City home page
Відходи.Наслідки
   Загальна інформація        Вплив       Сучасний стан     Наслідки    Заходи

Найбільш негативний вплив на довкілля має відведення територій під смітники та звалища, особливо несанкціоновані, спалювання відходів та фільтрація шкідливих речовин в підземні води в місцях їх зберігання.

Так у спалюваних відходах, насамперед промислових, значну частину займають пластмаси, гума та покриті хімічними фарбами вироби, які утворюють підчас згорання отруйні та шкідливі гази й аерозолі. Особливо велика шкода завдається жителям міста при спалюванні побутових і промислових відходів та сміття біля будинків і на промислових майданчиках, що має місці майже повсюдно в Києві, не зважаючи на заборону.

Вивезення відходів на недостатньо обладнані, але дешевші звалища призводить до утворення фільтрату, який безпосередньо потрапляє в підземні водоносні горизонти і де гарантія, що цю "водицю" ми потім не споживаємо.

На сьогодні в районі полігону №5 поблизу селища Великі Дмитровичі Обухівського району, куди вивозяться побутові відходи м.Києва склалася надзвичайна ситуація пов'язана із утворенням та накопиченням величезної кількості фільтрату — складної гетерогенної суміші хімічних та бактеріологічних речовин, з дуже неприємним запахом, який є продуктом розкладу органічної складової побутових відходів.

За різними оцінками кількість фільтрату на першій і другій черзі полігону №5, загальною площею 56 гектарів, досягає 100-120 тис.м3 і продовжує невпинно зростати за рахунок атмосферних опадів та завезення нових порцій побутових відходів.

З метою вирішення проблеми переробки фільтрату було придбано обладнання німецької фірми "ROXЕМ" потужністю 200 м3/добу, яке змонтоване, але в роботу ще не включене. Принцип роботи – фільтрація через мембрану (зворотній осмос). Однак, навіть за найбільш оптимістичними прогнозами це устаткування зможе знешкодити таку кількість фільтрату лише за 2-2,5 роки при умові виключення нових надходжень, в тому числі із Пирогівського звалища.

А реально – накопичення фільтрату продовжується. Ситуація загострюється ще й тим, що дамба огородження першої черги звалища не має захисного екрану і не виключена можливість її прориву. Це може призвести до непередбачених наслідків в результаті надходження величезної кількості фільтрату через р.Сіверка в р.Дніпро.

Враховуючи надзвичайність ситуації необхідно в найкоротший термін вишукати фізико-хімічні або інші методи очистки фільтрату хоча б до такого ступеня щоб його можна було подавати на міські очисні споруди у певній пропорції із стічними водами.

На території Московського району м.Києва розташоване рекультивоване звалище в с.Пирогів, яке функціонувало 30 років (1956-1986рр.). При його організації не були передбачені заходи з попередження забруднення навколишнього природного середовища: гідроізоляція ложа звалища не виконувалась, не передбачалося організованого відводу фільтрату. Після закінчення експлуатації, звалище було рекультивоване за найпростішою схемою: закрили шаром суглинного грунту товщиною 40-60 см, зверху накладено шар рослинного грунту товщиною 20 см з посівом трави. Ніяких захисних заходів, що забезпечують виключення впливу фільтрату на підземні води, проектом рекультивації не було передбачено. Фільтрат, в якому виявлені високі концентрації 33 видів солей важких металів, зумовлює інтенсивний ріст забруднення підземних вод.


 

   Інша інформація відносно проблем забруднення довкілля у розділах :

   Стан водного середовища та якість питної води   Якість повітря Зелені территорії  Відходи    Забруднення грунтів          Радіаційна безпека    Хімічна безпека      Біорізноманіття    Охорона здоров"я



Web site maintained by the Ministry of Environmental Protection and Nuclear Safety of Ukraine    State Environmental Monitoring department

 with help and support of UNEP-GRID Arendal
Page editor: Webmaster. Last update: 15/02/99.