Issue Home
Issue indicators in this report
global indicators
ISSUE links
The City home page

Якість повітря.Сучасний стан    
 
   Загальна інформація       Вплив      Сучасний стан    Наслідки    Заходи
 

 

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря в м.Києві проводяться Укргідрометом на 16 стаціонарних постах за вмістом основних забруднюючих речовин, до яких відносяться пил, двоокис сірки, окис вуглецю, двоокис азоту, і специфічних речовин (окис азоту, розчинені сульфати, сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід, бензапірен, важкі метали).

Вміст важких металів в атмосферному повітрі (кадмію, заліза, марганцю, міді, нікелю, свинцю, хрому та цинку )визначається на 5 постах спостережень. Середньорічні концентрації і максимальні місячні концентрації в цілому в місті і на окремих постах в останні роки не перевищували відповідні ГДК (пов`язані зі станом виробництва).

Найбільш забрудненими районами міста незмінно залишаються райони біля станцій метро “Святошин” і “Шулявська”‚ райони Подільсько-Куренівського та Дарницького промислових вузлів‚ а також центральна частина міста.

Фонові концентрації діоксиду азоту та оксиду азоту становлять відповідно 0,1546 та 0,0953 мг/м3. Середні за рік концентрації діоксиду азоту значно перевищують ГДК по всій території міста. На 9-ти постах із 16-ти концентрацій були в межах 2 ГДК. У трьох районах міста - на Оболонському проспекті (ПСЗ 17), Брест-Литовському проспекті (ПСЗ 11) і бульварі Л.Українки рівень забруднення ще вищий - відповідно 2,1, 2,3 та 2,1 ГДК.

Максимальна  разова концентрація - біля 7 ГДК спостерігалася на ПСЗ 11 (Брест-Литовський проспект, 144). На іншій території максимальні концентрації ГДК були в межах 2-4,5 ГДК. Повторюваність разових концентрацій вище ГДК досить висока у всіх районах в межах 30-50%.

Максимальна повторюваність (48%) зафіксована на ПСЗ 11, а найменша (1-8%) на ПСЗ 5,13,15.

Вміст в атмосфері оксиду азоту не перевищує установленої норми. Фонові концентрації діоксиду сірки становлять 0,0709 мг/м3. Розподіл концентрацій досить однорідний по всій території міста. Значення концентрацій досить близькі до ГДК, але не перевищили їх.

Фонові концентрації оксиду вуглецю становлять 3,5449 мг/м3. Середньорічні концентрації нижчі від ГДК на всіх постах. Тільки на двох вони досягали ГДК - на ПСЗ 7 (Бесарабська площа) і 20 (Московська пл.).

Максимальна  річна концентрація - біля 2 ГДК, спостерігалась на 8-ми постах міста. А на ПСЗ 6, ПСЗ 9 та ПСЗ 20 вона були відповідно 3,2, 3,6 та 4 ГДК. Найвище значення концентрації зафіксовано на ПСЗ 7 - 5,2 ГДК.

Відсоток повторюваності разових концентрацій вище ГДК досить низький і не перевищує 4%, лише на ПСЗ 6 (пл. Перемоги) він сягав до 7%, а на ПСЗ 7 - до 13%.

Фонова концентрація пилу становить 0,2290 мг/м3. Запиленість атмосфери міста в середньому за рік не перевищує установлених нормативів. Перевищень ГДК разових значень концентрацій також не спостерігалось.

Таким чином Київ, як адміністративний центр з розвиненою транспортною інфраструктурою має високе забруднення атмосферного повітря в районах прилеглих до автомагістралей, їх перехресть (Московська, Ленінградська, Бесарабська, Харківська площі, вул. Д.Коротченка, Ю.Гагаріна, Набережно-Хрещатицька, проспект Воз’єднання, Харківське шосе, бульвари Дружби Народів, Лесі Українки та інші). При обстеженні якості повітря тут досить часто спостерігаються перевищення ГДК по таких забруднювачах, як двоокис азоту, бензапірен, тощо (див. таблицю 3).

Таблиця 3. Характеристика забруднення атмосферного повітря в містах жвавого руху автотранспорту в м. Києві по 12 домішкам, 1996 р .

Домішки

Концентрації в кратності ГДК

Повторюваність випадків перевищень ГДК, %

 

Середні

Максимальні значення разових концентрацій

 

Пил

0.6

0.6

0

Двоокис сірки

05

0.2

0

Розчинні сульфати

*

*

-

Окис вуглецю

0.5

1.6

0.3

Двоокис азоту

1.7

4.8

28.4

Окис азоту

0.7

0.3

0

Сірководень

*

1.3

0.1

Сірковуглець

0.7

1.3

0.1

Фенол

1.3

1.8

1.4

Фтористий водень

0.1

0.5

0

Хлористий водень

0.4

2.0

1.9

Аміак

0.4

0.5

0

Формальдегід

0.7

1.2

0

* немає ГДК

Свою частку у загальний рівень забруднення повітря міста. вносить також будівельна індустрія

Київ - місто новобудов і інтенсивної реконструкції, зокрема житлового фонду. На будь-якому будівельному майданчику, де проводяться земляні роботи, знесення старих споруд і т.п., утворюється величезна кількість пилу. Так, із земляних відвалів і насипів при швидкості вітру 5-6 м/сек з площі в 1 м2 може підійматися, в повітряний басейн 100-200 г пилу за годину та переноситися на відстань до 10 км. До цього пилу приєднується чимало виробничого пилу, який утворюється внаслідок механічного здрібнювання твердих тіл, їх розмелювання, при транспортуванні та переміщенні вантажів, а також частки палива, металів, дим ТЕЦ і т.п.

 

 

 
   Інша інформація відносно проблем забруднення довкілля у розділах :

   Стан водного середовища та якість питної води   Якість повітря Зелені территорії  Відходи    Забруднення грунтів          Радіаційна безпека    Хімічна безпека      Біорізноманіття    Охорона здоров"я


Web site maintained by the Ministry of Environmental Protection and Nuclear Safety of Ukraine    State Environmental Monitoring department

 with help and support of UNEP-GRID Arendal
Page editor: Webmaster. Last update: 15/02/99.