Navigation
Indicators in this report
Global indicators
Instrument links
City Homepage
Збереження заповідних територій


 

 

 

До природно-заповідного фонду входять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об`єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.

Тому, законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання, що знайшло відображення в ряді важливих державних документів - Законі України "Про природно-заповідний фонд", "Про охорону навколишнього природного середовища", Програмі перспективного розвитку заповідної справи в Україні.

Станом на 01.01.1998 р. в м. Києві нараховується 58 заповідних територій та окремих об`єктів. Серед них три регіональні ландшафтні парки, один заказник загальнодержавного значення та сім місцевого значення, одна пам"ятка природи загальнодержавного значення та двадцять одна місцевого значення, три ботанічні сади, зоологічний та дендрологічний парки, дев"ять парків-пам`яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення та одинадцять місцевого значення.

Особливу цінність мають державні ботанічні сади - ботанічний сад ім. академіка О.В.Фоміна, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та Центральний ботанічний сад ім. М.М.Гришка Національної Академії Наук України. В них зібрано тисячі видів і форм рослин з різних континентів, В Київському зоопарку утримуються рідкісні види звірів та птахів і проводяться спроби їх штучного розмноження. Означені території, що використовуються як дослідницька база і мають велику наукову цінність.

Не менш цінними є пам`ятки природи, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного та місцевого значення: Володимирська гірка (створена в 1895р.), Золотоворітський сквер, бульвар. ім. Тараса Шевченка, Міський сад (закладений в 1710р.) та інші. Також охороняються окремі дерева, що мають історичну цінність. Так, на вул. Володимирській росте унікальна 500-літня липа, на вул. Китаєвській - багатовіковий каштан, на вул. Суворова - 200-літній дуб. Та не тільки патріархи рослинного світу - дерева - довгожителі складають унікальний зелений фонд нашого міста.

Окрім того, в межах міста існує і цілий ряд унікальних природних територій в межах Голубої зони, яким просто необхідно надати природоохоронний статус. Так згідно проведених комплексних еколого-біологічних досліджень планується створити низку заказників місцевого значення, а саме :

1. Ландшафтний заказник місцевого значення "Долобецький острів", де слід заборонити будівництво, організацію спорткомплексів, проведення змагань та інших масових заходів, заготівлю лікарських рослин. Територія заказника може використовуватись для екологічного навчання.

2. Ботанічний заказник місцевого значення "Острів Kозачий".

За своїми природними умовами о. Kозачий є досить своєрідним і несхожим на більшість дніпровських островів. Це - збережений у природному стані заплавний острів зі справжніми та болотними луками і лісовою рослинністю.

З метою охорони цих природних комплексів необхідно ввести дотримання режиму охорони з можливим, а інколи і бажаним сінокосінням, але в певні строки.

3. Ландшафтний заказник місцевого значення "Жуків острів".

Ця територія - одна з найбільших серед острівних на Дніпрі, - загальна площа 530 га. Тут збереглися різноманітні природні комплекси, типові для заплави Дніпра. З метою їх збереження необхідно не допускати антропогенного навантаження у його центральній частині, запобігати будь-якому шкідливому втручанню.

4. Ландшафтний заказник місцевого значення "Острів Муромець".

Острів знаходиться напроти житлового масиву Оболонь і зазнає великого антропогенного тиску в той час, коли тут представлений досить великий, типовий для регіону комплекс видів, два з яких віднесено до "Червоної книги України".

Аналіз стану утримання природно-заповідних територій та об`єктів показав, що на протязі останніх років з бюджету міста майже не було виділено ніяких цільових коштів‚ спрямованих на забезпечення їх утримання і охорону. Дані території в місті продовжують утримуватись по залишковому принципу. Із коштів, які виділяються виробничим трестам з експлуатації зелених насаджень в районах ( ВТЕЗН ,ДКПУЗН), на їх утримання спрямовується лише 1 - 3 % ( на балансі трестів і лісопаркгоспів знаходиться понад 96% територій природно-заповідного фонду міста ).

Однак, на протязі останніх років з бюджету міста майже не було виділено ніяких цільових коштів‚ спрямованих на забезпечення утримання і охорони природно-заповідних територій.

 

Табл.Структура природно-заповідного фонду

Категорія заповідних територій та об"єктів

1997

 

К-сть

Площа

Природні заповідники 

Регіональні ландшафтні парки

3

3925,9

Заказники 

Заказники загальнодержавного значення

1

1110,2

Заказники місцевого значення

6

51.0

Пам"ятки природи

Пам’ятки природи загальнодержавного значення

1

30,0

Пам"ятки природи місцевого значення

21

8,1

Дендрологічні парки 

Дендрологічні парки Загальнодержавного значення

1

6,5

Місцевого значення

   

Зоологічні парки 

Загальнодержавного значення

1

39,5

Місцевого значення

   

Парки-пам"ятки садово-паркового мистецтва 

Загальнодержавного значення

9

3111,4

Місцевого значення

11

228,2

Ботанічні сади      

Загальнодержавного значення

3

205,5

РАЗОМ:

58

8798,1

 

 


 

 

Інша інформація відносно заходів по збереженню довкілля в розділах :

Екологічне навчання  Державний контроль Інформування    Законодавство та екологічні нормативи  Участь громадскостіУправління в галузі охорони природи  Збереження заповідних територій

 


Web site maintained by the Ministry of Environmental Protection and Nuclear Safety of Ukraine    State Environmental Monitoring department

 with help and support of UNEP-GRID Arendal
Page editor: Webmaster. Last update: 15/02/99.