12. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У СФЕРІ ЕКОЛОГІЇ
 

 

Представники Держуправління у складі делегації Чернігівської області взяли участь у роботі Міжнародної конференції "Російсько-українське співробітництво в галузі охорони природи та створення транскордонної екологічної мережі в басейні річки Десна", яка проходила 22 - 23 травня 2001 року в мм. Брянськ та Трубчевськ (Росія).
Діючи в дусі угоди між Урядом Російської Федерації та Урядом України про співпрацю в галузі охорони навколишнього природного середовища, підписаного 26 липня 1995 року, учасники міжнародної конференції - представники органів влади Брянської області Росії, адміністрацій Сумської та Чернігівської областей України, Департаменту охорони навколишнього середовища та екологічної безпеки МПР Росії, Головного Управління національних природних парків і заповідної справи та Наукового Центру заповідної справи Мінекоресурсів України, адміністрацій Суземського та Трубчевського районів Брянської області Росії, Середино-Будського району Сумської області України, Російського представництва Всесвітнього Фонду дикої природи, державного природного заповідника "Брянский лес", національних природних парків Деснянсько-Старогутський та Ужанський, наукових організацій природоохоронних, прикордонних, митних служб Росії та України, наукової та природоохоронної громадськості, усвідомлюючи важливість збереження природного біологічного і ландшафтного різноманіття, відмічаючи необхідність розвитку міждержавних зусиль у справі охорони природи, підтверджуючи особливе соціально-економічне значення басейну Десни, а також її місце в природній та культурній спадщині України і Росії, вирішили:
1. Схвалити проект Угоди між Міністерством природних ресурсів Російської Федерації та Міністерством екології та природних ресурсів України про створення транскордонної особливо охороняємої природної території (ООПТ) "Брянские и Старогутские леса".
2. Схвалити зусилля МПР Росії та Мінекоресурсів України по створенню транскордонної ООПТ "Брянские и Старогутские леса" та звернулися з проханням продовжити зусилля в цьому напрямку.
3. Рекомендувати Адміністраціям Брянської, Сумської та Чернігівської областей:
- Звернутися до Урядів Росії та України з проханням про створення транскордонної ООПТ "Брянские и Старогутские леса" на базі національного природного парку (НПП) "Деснянсько-Старогутский", Заповідника "Брянский лес" та заказника регіонального значення "Скрипкинский";
- організувати міжобласну взаємодію з питань охорони навколишнього середовища, насамперед у галузі обміну інформацією про стан тваринного і рослинного світу та інших біологічних ресурсів і заходах по їх охороні, організації та проведенню заходів по боротьбі з браконьєрством, проведенню екологічної експертизи на транскордонних об`єктах, розвитку системи ООПТ і екологічних мереж, узгодження термінів проведення полювання та збору дикорослих рослин і плодів, інших сферах, які представляють взаємний інтерес з точки зору збереження дикої живої природи.
4. Визнати доцільною пропозицію державного природного заповідника "Брянский лес" про розширення території заповідника за рахунок включення в його межі заказника регіонального значення "Скрипкинский" з метою створення в установленому порядку на базі заказника біосферного полігону із відповідним режимом природокористування.
5. Схвалити практичну діяльність заповідника "Брянский лес" і національного природного парку "Деснянско-Старогутский" щодо реалізації спільних науково-дослідницьких програм і визнати доцільність розвитку таких напрямків науково-технічного співробітництва:
- збереження та вивчення біологічного і ландшафтного різноманіття;
- відновлення популяції європейського зубра і бурого ведмедя в Брянських та Старогутських лісах;
- вивчення можливості відновлення популяції вихухолі та філіна на цій території;
- виділення цінних орнітологічних територій в басейні річки Десни від Брянська до Чернігова з метою присвоєння їм природоохоронного статусу;
- розробка комплексних заходів розвитку туризму в регіоні.
6. Звернутися до прикордонних та митних служб Брянської, Сумської та Чернігівської областей з проханням сприяти природоохоронним службам в боротьбі з браконьєрством по відношенню до тваринного і рослинного світу на транскордонних ООПТ.
7. Звернутися до голів Адміністрацій Брянської, Смоленської, Калузької, Орловської та Курської областей Росії і Київської, Чернігівської та Сумської областей України з пропозицією стати ініціаторами відтворення у нових умовах Комітету з проблем басейна річки Десна з метою координації дій раціонального природокористування в інтересах стійкого довгострокового розвитку регіонів. Організувати засідання ініціативної групи в 2002 році з метою розробки основних напрямків діяльності. Першочерговим завданням Комітету вважати підготовку заявки на фінансову підтримку заходів по збереженню природних комплексів басейну річки Десна.
Деснянське регіональне управління водних ресурсів спільно з Комітетом природних ресурсів по Брянській області проводить спостереження на транскордонних водних об(єктах (річки Десна, Снов, Ірпа, Судость). У відповідності з угодою від 19.10.1992 року між урядом Російської Федерації і України про спільне використання і охорону транскордонних водних об(єктів визначаються радіологічні показники поверхневих вод зазначених водойм.
В період з 28 по 29 травня на території області (на базі Держуправління) працювала міжнародна експедиція по обстеженню стану транскордонних ділянок басейну р. Дніпро, головною метою якої був збір даних для розрахунку обсягів переносу забруднюючих речовин річками басейну Дніпра через кордони Україна - Білорусь та Україна - Росія. У порівнянні з експедицією 2000 року був поширений перелік водних об(єктів. Експедиція 2001 року дозволила поновити корисні наукові зв(язки з білоруськими та російськими спеціалістами.
За підтримки програми "Екологічний шлях у майбутнє", яка фінансується Фондом Чарльза Стюарта Мотта (США), Обласним товариством охорони природи розроблений і здійснюється проект "Збережемо заповідне урочище "Святе". Представник Чернігівської міської екологічної асоціації "Зелений світ" взяв участь в роботі Всесвітнього конгресу "Ріо+10" в Австралії.