2.6. Рослинний світ
 

"Культ дерев, вшанування лісів колись жило в крові слов(ян і не зовсім зникло із неї і сьогодні, залишається тільки переробити його в розумну форму і відродити його як свідому опіку деревами."
Академік П.Тутковський

В Чернігівській області, за даними державного обліку лісів, загальна площа земель лісового фонду на 01.01.2002 року становить 713,0 тис. га, з них вкрито лісовою рослинністю 655,4 тис. га ( 20,5%), лісистість України - 15,6 % .
Протягом останніх 5 років лісовкриті площі збільшились на 22,4 тис. га.
Ліси першої групи становлять 251, 6 тис. га, площа лісів другої групи становить 403,8 тис. га. Вікова структура лісів області нерівномірна, в лісовому фонді переважають молодняки - 33,5 % площі, середньовікові займають 47 %, пристигаючі - 14,2 %, стиглі - 5,3 %.
Загальний запас деревини в області становить 122,7 млн. куб. м, з них стиглої - 7,6 млн.куб.м (6,2%). Середній запас деревини на 1 га вкритих лісовою рослинністю земель становить 188 куб. м, стиглих і перестиглих деревостанів - 210 куб. м. середній приріст на 1 га вкритих лісовою рослинністю земель складає 4,4 куб. м.


Рис 2.6. Розподіл лісового фонду Чернігівської області у 2001 році


Для ведення лісового господарства в лісах ДЛГО "Чернігівліс" нараховується 77 лісництв та інших структурних підрозділів, які складають 11 держлісгоспів. Підрозділи мають необхідне матеріально-технічне та кадрове забезпечення для відтворення, охорони, захисту і підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей та ведення лісового господарства на належному рівні.
Веденням лісового господарства в лісах Міноборони займаються 2 військових лісгоспи та одне військове лісництво.
З прийняттям рішення Чернігівської обласної ради від 27.03.2001р. "Про надання в постійне користування земель лісового фонду", в області нараховується 53 постійних лісокористувачі, серед яких 18 сільгосппідприємств.
В більшості з них умова Держуправління про створення повноцінного спеціалізованого підрозділу по веденню лісового господарства, залишається лише на папері, так як і проведення лісовпорядкування та одержання державного акту на право користування земельними ділянками лісового фонду.
Протягом 2001 року здійснювались перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в господарствах, які отримали в постійне користування землі лісового фонду. В окремих господарствах виявлено значні порушення природоохоронного законодавства. Так, в СТОВ "Україна" (с. Голінка) Бахмацького району виявлено незаконну рубку 50 дерев, збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу, становлять 24948 грн.. Матеріали передані до природоохоронної прокуратури.
Аналогічні порушення допущені СТОВ "Головеньківське" с. Головеньки Борзнянського району, де незаконно зрубано 93 дерева, збитки становлять 35424 грн.. Матеріали перевірки також передані в природоохоронну прокуратуру для притягнення винних до відповідальності, проте вже в січні цього року в цьому ж господарстві виявлено незаконну порубку дерев, збитки становлять 2800 грн.
Спільно з представниками природоохоронної прокуратури та УМВС виявлено незаконну порубку дерев в Носівському районі біля с. Держанівка, яку здійснено ТОВ "Агрофірма ім. Шевченка". Збитки складають 25900 грн.. Природоохоронною прокуратурою порушено кримінальну справу.
В СТОВ ім. Шевченка (с.Охіньки) Прилуцького району виявлено незаконну порубку 341 дерева, збитки становлять 161906 грн. Рішенням Господарського суду з СТОВ ім. Шевченка присуджено стягнути 40374 грн., на решту суми зобов'язано здійснити компенсаційні посадки до 01.12.2002року.
Агрофірмою ім. Розумовських (с. Лемеші) Козелецького району незаконно зрубано 115 дерев, сума збитків - 26878 грн.. Рішенням Господарського суду присуджено стягнути з агрофірми 5000 грн., а на решту суми зобов'язано здійснити компенсаційні посадки дерев.
Розрахункова лісосіка по головному користуванню в лісах держлісфонду об`єднання "Чернігівліс" затверджена в розмірі 617,2 тис.куб.м, по лісогосподарських підприємствах агропромислового комплексу - 86,9 тис.куб.м, по лісогосподарських підприємствах Міноборони - 53,8 тис.куб. м.
Динаміка спеціального використання лісових ресурсів в лісах області в розрізі користувачів за останні 5 років приведена в таблиці 2.6.1.
Розрахункова лісосіка по м'яколистяному господарству всіма лісокористувачами не використовується, допускається значний недоруб. На корені залишаються низькотоварні насадження таких порід, як осика, тополя, верба, несвоєчасна вирубка стиглих та перестиглих насаджень приводить до втрати значної кількості деревини, насадження деградують і втрачають захисні функції.
В той же час по хвойному і твердолистяному господарствах, які дають значні прибутки, ліміт лісосічного фонду використовується повністю.
В 2001 році по об'єднанню "Чернігівліс" розрахункова лісосіка по хвойному та м'яколистяному господарству збільшилась на 232,8 тис. куб.м, що більше на 56% в порівнянні з минулими роками. В той же час за останні 5 років об'єднанням залишено недоруб 105.5 тис. куб. м деревини м'яколистяних порід, які є малоприбутковими, а лісовідновлення лісосік потребує значних затрат.
Для освоєння такого об'єму лісосічного фонду залучаються значні матеріальні та людські ресурси держлісгоспів, в результаті чого зменшуються об'єми і якість проведення лісогосподарських і лісозахисних робіт.
Вік стиглості по сосні і дубу потребує перегляду і збільшення до рівня, прийнятого в провідних державах Європи.
Із встановленого ліміту лісосічного фонду 757,9 тис. куб. м використано 683,0 тис. куб. м. Загальний обсяг недорубу становить 74,9 тис. куб. м , або 9,9 % від затверджених лімітів лісосічного фонду, з яких 44,1 тис. куб. м, (20,2 %), по м`яколистяному господарству.
Відновлення лісів області відбувається переважно за рахунок створення лісових культур на площах після суцільних рубок головного користування, а лісорозведення - на площах, які непридатні для сільськогосподарського використання в ярах, на пісках, навколо річок та водойм.
У 2001 році лісовідновлення на землях лісового фонду проведено на площі 2802,1 га, створено 408,5 га захисних насаджень у ярах, балках, на пісках та інших землях, що вийшли із сільськогосподарського обігу ( табл. 2.6.2).
Якість посадки лісових культур та догляд за ними останні роки значно знизились, що приводить до зменшення площ основних лісовідтворювальних порід і заміни їх на супутні малоцінні породи, особливо при створенні лісових культур дуба.
Посадковий матеріал вирощується в лісорозсадниках лісгоспів у достатній кількості, але асортимент порід, які вводяться до складу лісових культур дуже бідний, майже не вводяться цінні плодово-ягідні, грунтопокращуючі породи дерев та чагарників.
Загальна площа всіх зелених насаджень в містах і селищах міського типу області становить 8060 га, насаджень загального користування 1758 га. Проведено роботи по догляду за насадженнями на площі 960 га. Загальні витрати на утримання зелених насаджень складають 751,5 тис.грн.
Динаміка озеленення населених пунктів за роками приводиться в табл. 2.6.3.
В комплексі заходів, передбачених розпорядженням облдержадміністрації від 29.01.2001 р. № 42 "Про проведення щорічного огляду-конкурсу по благоустрою і озелененню населених пунктів", в області проводились місячники весняної та осінньої посадки дерев. Під час місячників висаджено понад 200 тисяч дерев та біля 70 тисяч кущів, проведено реконструкцію 160 парків та скверів, створено 44 нових.
Активно цю роботу проведено в Козелецькому, Чернігівському, Бахмацькому та Бобровицькому районах. Значну допомогу лісогосподарським підприємствам у створенні лісових культур здійснили учні навчальних закладів області.
По результатах місячника весняної та осінньої посадки дерев найактивніші колективи визнані переможцями огляду - конкурсу, а саме:
* перше місце зайняла Остерська загальноосвітня школа № 1 ім.Сеспеля, учнями якої на території Бірківської сільської ради закладено парк 4-х ювілеїв. Посаджено понад 30 тис. штук дерев;
* на другому місці - Ведильцівська середня школа Чернігівського району і Красносільська середня школа Борзнянського району, учні яких відповідно посадили 14,0 та 5,0 га лісових культур на землях лісового фонду;
* третє місце поділили - Бобровицький державний сільськогосподарський технікум, Курінська середня школа Бахмацького району та Пакульська середня школа Чернігівського району.
Відзначено багато інших колективів, які приймали активну участь у посадці дерев в населених пунктах та здійснювали допомогу лісогосподарським підприємствам області у створенні лісових культур.
За даними обласного управління статистики, протягом 2001 року у лісовому фонді області сталося 153 лісові пожежі на площі 104 га. Збитки, заподіяні пожежами лісовому господарству області, становлять 28,4 тис.грн.
Значна кількість лісових пожеж виникає в результаті несанкціонованих сільськогосподарських палів. Під час недопущення випалювання стерні і поживних решток, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків у смугах відводу автошляхів та залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насаджень та газонах у населених пунктах державними екоінспекціями було видано 86 приписів керівникам сільгосппідприємств та організацій, здійснено 26 виступів в засобах масової інформації щодо недопущення випалювання стерні і рослинних залишків.
Незважаючи на це, протягом поточного року в області зафіксовано 68 випадків випалювання стерні на полях та сухої природної рослинності на площі біля 300 га.
Так, в Сосницькому районі 03.04.01р. на полі СТОВ "Україна" с. Козляничі в результаті сільгосппалів вигоріло 50,0 га стерні та пошкоджено 0,5 га самостійного молодняку сосни на прилеглій території.
В Ніжинському районі, в результаті випалювання пожнивних решток, вогонь перекинувся на лісові культури Вертіївського лісництва Ніжинського держлісгоспу, які пошкоджено на площі 1,2 га.
В Семенівському районі СТОВ "Авангард" с. Погорільці, при випалюванні стерні та сухої рослинності на полі біля 20,0 га, вогонь пошкодив полезахисну смугу.
На порушників природоохоронного законодавства складено 41 протокол.
У 2001 році в області з різних причин загинуло 325 га лісових насаджень, тому важливе значення для збереження лісу має проведення лісозахисних робіт.
На кінець року виявлено 80,1 тис.га лісу, пошкодженого шкідниками та хворобами, що становить 11,2 % від вкритої лісом площі. Із загальної площі наявних осередків та хвороб лісу 56,2 тис.га уражено хворобами, 19,9 тис.га - листогризучими шкідниками, 0,2 тис.га - хвоєгризучими шкідниками, 3,8 тис.га - іншими шкідниками. За рік уражені площі лісу зросли на 16,5 тис. га, а заходами боротьби за цей час ліквідовано їх лише на 4,9 тис.га ураженої площі. Негайних заходів боротьби з шкідниками і хворобами потребує 35,9 тис. га.
З метою посилення державного контролю за охороною лісів під час заготівлі новорічних ялинок у Чернігівській області з 17.12.2001р. по 20.01.2002р. було організовано і проведено операцію "Новорічна ялинка".
Операція проводилась згідно "Плану заходів для попередження порушень природоохоронного законодавства при заготівлі новорічних ялинок в передноворічний період 2001 - 2002р.р." , затвердженого обласною державною адміністрацією. У відповідності до цього плану були створені рейдові групи з представників екологічної інспекції, органів внутрішніх справ, лісової охорони та громадськості, які провели перевірки у найбільш привабливих лісових масивах, в зелених зонах населених пунктів , на автошляхах, залізничних вокзалах та ринках міст.
В передноворічний період у засобах масової інформації проводились виступи щодо важливості збереження хвойних насаджень, населенню надана необхідна інформація про місця реалізації ялинок.
Основний об'єм заготівлі новорічних ялинок проводився на спеціально створених плантаціях, а частина - під час рубок догляду в молодняках.
Всього лісогосподарськими підприємствами області заготовлено і реалізовано 50207 штук новорічних ялинок, в тому числі:
- ДЛГО "Чернігівліс" - 20955 шт.;
- Чернігівським військовим лісгоспом - 6500 шт.;
- Остерським військовим лісгоспом - 4093 шт.;
- Підприємствами: "Чернігівоблагроліс" - 16400 шт.;
-"Коропагролісгосп" - 564шт.;
-"Корюківкаліс " - 1695шт.
Під час проведення рейдів та перевірок виявлено 51 випадок самовільних рубок новорічних ялинок, 73 порушників природоохоронного законодавства притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів на загальну суму 2164 грн. Обрахована сума збитків, заподіяна хвойним насадженням, становить 39033 грн.
В 2001 році Держуправлінням екології та природних ресурсів в Чернігівській області проведено комплекс заходів щодо охорони, збереження та використання природних рослинних ресурсів, особливо тих, що перебувають під загрозою зникнення та занесених до Червоної книги України.
З березня по травень 2001 року організовано і проведено операцію "Першоцвіт - 2001", в ході якої проводились рейди-перевірки щодо охорони, збереження ранньоквітучих рослин, особливо тих, що перебувають під загрозою зникнення, та занесених до Червоної книги України.
До участі в рейдах-перевірках залучались працівники УМВС, лісової охорони, громадськість. Про хід операції "Першоцвіт - 2001" були опубліковані статті в місцевій пресі. Всього проведено 128 перевірок, виявлено 19 порушень, складено 7 протоколів, накладено штрафів на суму 227 гривень.
Найбільше порушень виявлено в передсвяткові дні березня, коли проводилась торгівля підсніжниками складчастими, завезеними з АР Крим.
В порівнянні з минулим роком, спостерігалось значне зменшення об?ємів торгівлі на ринках підсніжниками складчастими, занесеними до Червоної книги України.
Заготівля контрольованих видів дикорослих рослин проводиться в межах нормативів і протягом останніх років обсяги заготівлі поступово зменшуються, а встановлені ліміти не використовуються. Динаміка заготівлі лікарської сировини приведена в табл. 2.6.4.
Всього по рослинних ресурсах проведено 514 перевірок, по результатах яких 363 порушники притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів на суму 18,6 тис.грн., із яких 269 стягнуто на суму 13,3 тис.грн., або 71%, пред'явлено 101 позов на відшкодування збитків у сумі 842,7тис.грн.

 

   

 
Табл. 2.6.1. Динаміка спеціального використання лісових ресурсів
Табл.2.6.2. Динаміка лісовідновлення, лісорозведення та створення захисних лісонасаджень ( га)
Табл.2.6.3. Озеленення населених пунктів, га
Табл. 2.6.4. Динаміка заготівлі лікарської сировини (тонн)