11. ЕКОЛОГІЧНА ОСВІТА, ІНФОРМУВАННЯ ГРОМАДСЬКОСТІ, ГРОМАДСЬКІ РУХИ

Збереження здоров’я та життя населення, підвищення його якості – основна проблема будь-яких соціальних, екологічних чи політичних питань.

Зрозуміло, що усвідомивши своє місце в природі, можливо зберегти екологічну рівновагу серед всього живого, забезпечуючи цим благополуччя для себе та для оточуючих. Отож, першочерговим завданням сьогодні є екологічна освіта та виховання  громадян починаючи з дитячого садка, додатково вводити в навчальний план спеціальні курси екологічного змісту. Не аби-яку роль у розв’язанні екологічних проблем мають відгравати громадські рухи. Протягом 2001 року значну увагу поширенню природоохоронної інформації, екологічному вихованню та освіті, співпраці з громадськими екологічними організаціями, зійсненню заходів направлених на збереження живої природи, її різноманіття приділяло Державне управління екології та природних ресурсів в Житомирській області.

Завчасно проведено різнопланові масові заходи з державними і громадськими організаціями, населенням області через засоби масової інформації, заняття народних університетів екологічних знань, тощо.

З метою посилення  просвітницької та природоохоронної діяльності в галузі охорони довкілля на виконання Указу Президента України про встановлення “Дня довкілля” проведено обласний конкурс між районами, містами, населеними пунктами сільських і селищних рад, підприємствами, установами, навчальними закладами і засобами масової інформації по екологічному оздоровленню Житомирщини, пропаганді, висвітленню здійснюваних природоохоронних заходів. Визначено переможців.

Державні адміністрації, природоохоронні органи, освітні заклади розробили і здійснили конкретні заходи по поліпшенню стану довкілля, залученню до акцій і конкурсів максимальної кількості учасників.

Особливо доброчинними акціями стали: "Зробимо місто чистим", "Зелений марш парків", "Барви Полісся", "Малим річкам - чисті береги".

Так, у ході проведення акції "Зелений марш парків" в м.Житомирі з залученням представників громадськості  (обласні організації екологічного спрямування - "Шлях" і "Житомирська молодіжна  екологічна ліга"; студенти і викладачі Державного агроекологічного університету, Житомирського інженерно-технологічного інституту, ЗОШ № 24) були проведені роботи по благоустрою місць відпочинку - висаджено дерева та кущі,облаштовано місця для сидіння,вивезено сміття.

Акція “Зробимо місто чистим” включала в себе роботи  по благоустрою прибережної смуги р.Путятинки - ліквідовано 2 несанкціонованих сміттєзвалища, на місцях звалищ висаджено дерева.

В цілому до “Дня довкілля” м.Житомирі ліквідовано 12 несанкціонованих звалищ; вивезено понад 5,3 тис.куб.м сміття; відловлено 272 безпритульних тварини; проведено трудовий десант по висадженню дерев для попередження зсувів берегів р.р. Тетерів, Кам'янки, Путятинки (біля 5 тис.дерев).

У м. Бердичеві пройшов місячник по благоустрою санітарії та екологічному оздоровленні довкілля. Закладено каштанову алею (60 шт. насаджень), новий відділ дендропарку  (40 шт. хвойних насаджень) та озеленено територію міського парку культури та відпочинку (20 шт. дерев та кущів).

Проведено акції "Зелена стежина", "Первоцвіти рідного краю", "Маленьким річкам - чисті береги" (очищення прибережної смуги р.Гнилоп'ять у межах міста), "День птахів",  "Замість ялинки - зимовий букет".

Проведені: екологічна етапна гра "Ми на варті природи", велика скаутська гра "Нащадки берендеїв - 2000" під гаслом "Я - еколог"; створено слайд-фільм "Знай, люби, оберігай первоцвіти й рідний край"; поставлено екологічну казку-спектакль "Пролісок" та екологічну казку "Про Червону книжечку". В загальноосвітніх школах міста проводився Всеукраїнський урок екологічних знань, конкурс "Мій голос я віддаю на захист природи".

Пройшов дитячо-юнацький фестиваль екологічної спрямованості під назвою "Новому тисячоліттю - нове екологічне мислення".

У Дзержинському районі впорядковано парки ім. Шевченка в с.Романівка та м.Дзержинську проведено операцію “Джерело”, в ході якої впорядковано 3 кринички (Камінь, Дзержинськ, Чайківка).

У Малині закладено 2 дендрологічних парки. У міському парку культури та відпочинку висаджено алею грабів (понад 1000 шт.).

В Андрушівському районі проведено конкурс “Екологіче  оздоровлення Андрушівки”, визначено переможців та 2 рейди по операції “Першоцвіт – 2001”.

У Баранівському районі взято під охорону 4 гнізда Чорного лелеки, що занесений до Червоної книги України. Проведено ремонт, благоустрій територій очисних споруд в смт.Баранівка, с.Кам’яний брід, с.Мар’янівка. Встановлено нове обладнання для очистки промстоків Дубрівського родовища лужних каолінів.

У Чуднівському районі закладено 2 сквери, прибережні смуги річок Тетерів і Тетерівка очищено від сухостійних дерев та сміття.

В Брусилівському районі виходили екологічні передачі районного радіомовлення. Протягом року друкувалась екологічна сторінка та публікації екологічної тематики в районній газеті “Відродження”.

Спільно з громадським об’єднанням “За гідність людини” проводились екологічні засідання круглого столу “Чиста хата”,  також спільними зусиллями було проведено відбірковий тур на Міжнародний конкурс дитячих малюнків і творів “Природа очима дітей”, визначено переможців.

Вцілому по області ліквідовано 136 несанкціонованих сміттєзвалищ, висаджено 85 тис.дерев та 13 тис.кущів на площі 1024 га, розбито нові сквери, газони, парки, квітники, розчищено та впорядковано 86 природних криничок.

В ході проведення заходів досягнуто широкої підтримки громадськості.

У м.Житомирі на базі ЗОШ № 24 пройшов III обласний фестиваль дітей і педагогів "Голос Землі" у якому прийняли участь 35 делегацій  з усіх куточків нашої області (500 учасників). Програма фестивалю була насичена різними конкурсами та екскурсіями. Змагання шкільних агітбригад показало надзвичайно органічне поєднання  високого рівня творчої майстерності учнів, розуміння ними екологічних проблем регіонів. Конкурс відкрив чимало дійсно талановитих та обдарованих дітей.

Засідання дитячого парламенту та круглого столу керівників делегацій сприяло обміну досвідом з питань охорони навколишнього природного середовища у районах області.

Фестиваль привернув велику увагу громадськості до екологічних проблем Житомирщини.

На базі Житомирського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді в жовтні проходила обласна виставка юнацької творчості “Барви Полісся”, в якій взяли участь школи та позашкільні заклади 19 районів і міст області, які представили з 5 розділів 353 роботи творчих об’єднань та окремих учнів.

За всіма розділами були представлені роботи Дзержинського, Житомирсього, Радомишльського, Червоноармійського районів, міст Бердичева та Коростеня, де в більшому обсязі була проілюстрована природоохоронна та науково-дослідницька робота. Велику увагу привернула практична спрямованість та якість підготовки матеріалів екологічної експедиції ЗОШ № 24 та робота по озелененню міста ЗОШ № 36 м.Житомира.

Визначено кращі роботи з 17 районів та міст. Юнацькі об’єднання та заклади, що зайняли призові місця нагороджено призами та цінними подарунками. Перше місце в розділі “Природоохоронна робота та екологія” зайняв облЕНЦУМ.

Виставка пройшла з залученням громадськості (Всеукраїнська екологічна ліга) та підтримки держуправління екології та природних ресурсів в Житомирській області, ректорату агроекологічного університету.

Проходження виставки висвітлювалось в засобах масової інформації.

На базі облЕНЦУМ створена екзотична демонстраційно- освітня виставка рідкісних тварин, птахів, рептилій та комах, діє унікальна за своїм видовим складом оранжерея.

Мета проведення таких акцій, конкурсів, фестивалів та інших інформаційно просвітницьких заходів - це основні принципи екологічної освіти спрямовані на різнобічну підготовку підростаючого покоління, яке в майбутньому зможе вирішувати екологічні проблеми на основі наукових знань процесів у природі, набутого практичного досвіду, керуючись загальнолюдсбкими гуманістичними ідеалами.

 При держуправлінні екоресурсів протягом року проходили стажування викладачі Державного агроекологічного університету та Житомирського інженерно-технологічного інституту.

Працівниками управління були прочитані лекції в інституті вдосконалення вчителів, Державному педагогічному університеті ім.І.Я.Франка, Державному агроекологічному університеті, Житомирському інженерно-технологічному інституті, ПТУ № 6, ЗОШ №№ 24, 21, 33, 31.

При держуправлінні екології та природних ресурсів діє програма щорічних сесійних занять народного університету екологічних знань з залученням викладачів, аспірантів та студентів Державного агроекологічного університету, Житомирського інженерно-технологічного інституту.

Виходячи з надзвичайно важливого значення охорони природного середовища держуправлінням екоресурсів спільно з державним комітетом статистики України підготовлений до друку науковий збірник "Еколого-економічні проблеми довкілля Житомирщини".

Держуправління екоресурсів в минулому році всіляко сприяло видавництву посібників, науково-популярних видань, досліджень місцевих вчених, що розкривають зміст та форми екологічної освіти та виховання, а саме:  книги "Еколого-економічні проблеми", "Гідрохімічний стан річок",  "Інженерна екологія" "Гідросфера", "Уроки сільської ластівки" з серії "Житомир. Птахи рідного міста", "Популярна енциклопедія води”.

Щомісячно на протязі року друкувались екологічні сторінки та публікації екологічного спрямування в обласних ("Житомирщина", "Контакт", "Орієнтир  6+1", "Житомир сегодня", "Про Житомир") та районних (Баранівський район - "Слово Полісся", Лугинський район -"Промінь", Ємільчинський район - "Народна трибуна", Ружинський район - "Ружинська земля" та інш.) газетах.

Згідно з угодою між держуправлінням та обласною національною телерадіокомпанією 2 рази на місяць виходили в ефір по обласному радіо передачі з циклу "Екологія і ми".

Загалом в 2001 році було організовано 73 виступи в засобах масової інформації з них 2 – на телебаченні; 24 – на радіо; 47 – на сторінках газет.

Протягом року держуправління прагнуло залучити якомога більше партнерів для спільної діяльності в галузі охорони довкілля та екологічного виховання підростаючого покоління.