2.7. Тваринний світ
|
Для забезпечення координації та взаємодії між відповідними органами, посилення контролю за охороною і використанням тваринного світу та боротьбі з браконьєрством на території області розроблені спільні заходи на період 2000-2005 р.р., які затвердили керівники зацікавлених організацій та установ.
Для забезпечення належного контролю за дотриманням строків , правил полювання і охорони державного мисливського фонду від браконьєрів по держуправлінню екоресурсів прийнято наказ від 03.08.2001р. № 47.
Користувачами мисливських угідь постійно проводиться комплекс заходів по охороні і відтворенню мисливських тварин, що включає:
З метою уникнення дублювання та найбільш повного охоплення щорічними перевірками стану ведення мисливського господарства по держуправлінню та об’єднанню “Житомирліс” прийнято спільний наказ від 10.04.2001р. № 53/20, відповідно з яким інспекційними підрозділами держуправління з держлісгоспами були проведені перевірки дотримання вимог Закону України “Про мисливське господарство та полювання” в обласній раді УТМР, товаристві “Динамо” та гарнізонній організації товариства військових мисливців та рибалок.
Для підвищення кваліфікаційного рівня працівників районних екологічних інспекцій з питань оцінки мисливської фауни держуправлінням екоресурсів спільно з об’єднанням “Житомирліс” на базі Баранівського ДЛМГ був організований та проведений семінар-навчання “Оцінка стану та облік мисливської фауни”, в якому взяли участь начальники екологічних інспекцій всіх районів області, спеціалісти держуправління та об’єднання “Житомирліс”.
При погодженні проектів лімітів на використання диких тварин в сезоні полювання 2001 року держуправління зменшило кількість добування: козуль - на 244 голів; кабанів – на 104 голови; оленів – на 20 голів.
На протязі 2001 року в порівнянні з 2000 роком поголів’я оленів збільшилось - на 22 гол., кабана - на 29 гол., козулі - на 311 гол., разом з тим поголів’я лося зменшилось - на 134 гол.
Динаміка чисельності основних видів мисливських тварин наведена в табл. 2.7.1.
Для активізації боротьби зі сказом диких тварин в області прийнято розпорядження голови облдержадміністрації № 163 від 12.03.2001р. “Про невідкладні заходи по боротьбі зі сказом”. Також розроблена комплексна програма основних заходів профілактики та боротьби зі сказом на 2001-2005р.р., яка затверджена обласною державною адміністрацією.
Спільним наказом держуправління екоресурсів та об’єднання “Житомирліс” від 06.08.2001р. № 50/101 заборонено полювання копитних тварин в угіддях Брусилівської райради та Житомирської міськрайрали УТМР терміном на 2 роки, а в угіддях Баранівської та Радомишльської райрад УТМР терміном на 1 рік.
Дані про добування основних видів мисливських тварин приведені в табл. 2.7.2.
Із видів тварин, занесених до Європейського Червоного списку, на території області знаходяться: вовчок ліщиновий, видра річкова, рись звичайна, деркач, мінога українська.
Із видів тварин, занесених до Червоної книги України: лелека чорний, заєць-біляк, мінога українська, видра річкова, журавель сірий, глухар, рись звичайна, борсук.
Для посилення охорони рибних запасів,поліпшення умов та відтворення іхтіофауни водойм Житомирською облдержрибінспекцією прийнято наказ від 13.03.2001р. № 23 “Про встановлення у водоймах області весняно-літньої заборони на лов риби і раків на період нересту, виношування ікри та личинок раків і під час линьки”, відповідно з яким на території області заборонено будь-яке рибальство на всіх річках і корінних водах до 25 травня, а в придаткових – до 20 червня 2001 року. Встановлені строки тримісячника охорони рибних запасів у водоймах області з 25 березня по 25 червня.
Табл. 2.7.1. Динаміка чисельності
основних видів мисливських тварин, голів Табл. 2.7.2. Добування основних видів мисливських тварин, голів |